Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące wnioskowania o stypendium oraz uczestnictwa w projekcie
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące wnioskowania o stypendium oraz uczestnictwa w projekcie w roku szkolnym 2021/2022
-
Jakie zmiany wprowadzono w sposobie przygotowania Wniosku o przyznanie stypendium w ramach projektu "Śląskie. Inwestujemy w talenty – VI edycja" (II nabór w roku szkolnym 2021/2022)?
- za pomocą Aplikacji służącej do generowania Wniosków o przyznanie stypendium (dalej „Aplikacja”), udostępnionej na stronie internetowej projektu.
- poprzez pobranie wzoru dokumentu Wniosku o udzielnie stypendium, dostępnego na stronie internetowej projektu w zakładce „Dokumenty i wytyczne_ Rok szkolny 2021/2022”
Wszystkie informacje dotyczące ww. Aplikacji, zawarte są w Regulaminie Użytkownika Aplikacji służącej do generowania Wniosków o przyznanie stypendium w II naborze w roku szkolnym 2021/2022” w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty – VI edycja”, udostępnionym na stronie internetowej Aplikacji.
- Przy wykorzystaniu platformy elektronicznej ePUAP.
- W formie papierowej (pisemnej), poprzez złożenie podpisanego Wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w miejscu określonym w ogłoszeniu o naborze Wniosków.
Natomiast rekomenduje się składanie Wniosków o przyznanie stypendium poprzez darmową platformę ePUAP – jako łatwy, bezpieczny i bardzo sprawny sposób przekazania dokumentów.
-
Czym jest ePUAP i do czego służy?
-
Dlaczego Departament Europejskiego Funduszu Społecznego rekomenduje składanie Wniosków o przyznanie stypendium za pomocą platformy ePUAP?
- Czym jest oraz w jaki sposób można założyć Profil Zaufany?
-
W jaki sposób można złożyć Wniosek o przyznanie stypendium za pomocą platformy ePUAP?
- Założyć Profil Zaufany za pomocą strony internetowej: pz.gov.pl
- Zarejestrować się na platformie ePUAP za pomocą strony internetowej: epuap.gov.pl.
- Załączyć wypełnione dokumenty tj. Wniosek o przyznanie stypendium, skan oświadczenia kandydata na opiekuna dydaktycznego, skan świadectwa szkolnego oraz ewentualne dodatkowe załączniki określone w Regulaminie przyznawania stypendium (dalej „Regulamin”).
- Podpisać załączone dokumenty za pomocą Profilu Zaufanego.
- Wysłać podpisany Wniosek za pomocą platformy ePUAP do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
- Jakie są kryteria obowiązkowe?
Kryteriami obowiązkowymi w VI edycji projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty” są:
- uczęszczanie do szkoły ponadpodstawowej (publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej) na terenie województwa śląskiego;
-
uzyskanie średniej ocen ze wszystkich przedmiotów wyszczególnionych na świadectwie szkolnym, na poziomie co najmniej 5,00, na zakończenie poprzedniego roku nauki tj. roku szkolnego 2020/2021;
- uzyskanie średniej na poziomie co najmniej 5,33 na zakończenie poprzedniego roku nauki (tj. roku szkolnego 2020/2021) z trzech przedmiotów kierunkowych, obligatoryjnie z matematyki i jednego z języków obcych nowożytnych oraz jednego z wybranego przez ucznia/uczennicę pozostałego przedmiotu z grupy określonych w Regulaminie (tj. przedmioty przyrodnicze: biologia, chemia, geografia, fizyka oraz przedmiot uzupełniający przyroda; języki obce nowożytne; przedmioty ICT). Z zastrzeżeniem, iż w ramach przedmiotów kierunkowych mogą zostać wykazane jedynie te przedmioty, z których uczeń/uczennica otrzymał/a: z jednego przedmiotu ocenę 6,00 a z pozostałych dwóch przedmiotów ocenę co najmniej 5,00.
- Jakie kryteria dodatkowe obowiązują w VI edycji projektu "Śląskie. Inwestujemy w talenty" oraz czy uczeń/uczennica musi je spełniać?
W VI edycji projektu dodatkowo punktowane będą takie kryteria jak:
-
uzyskanie w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, na który przyznawane jest stypendium, tytułu laureata lub finalisty konkursu o zasięgu co najmniej wojewódzkim lub olimpiady/turnieju co najmniej II stopnia, organizowanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. 2020 poz. 1036);
-
posiadanie w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, na który przyznawane jest stypendium, zezwolenia na uczestnictwo, ze względu na szczególne uzdolnienia w indywidualnym programie nauczania lub toku nauki z jednego lub kilku przedmiotów kluczowych albo przedmiotów pozostałych, lub ze wszystkich zajęć edukacyjnych, w rozumieniu ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2002 poz. 1327) lub ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2020 poz.910) i przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie;
-
uczeń/uczennica jest osobą z niepełnosprawnościami.
- Jakie dokumenty należy złożyć podczas naboru, aby ubiegać się o stypendium i gdzie mogę je znaleźć?
Ubiegając się o przyznanie stypendium należy złożyć obowiązkowo:
- Wniosek o przyznanie stypendium;
- Podpisane oświadczenie kandydata na Opiekuna dydaktycznego Stypendysty;
- Świadectwo szkolne wydane na zakończenie roku szkolnego 2020/2021 (II nabór).
-
Zaświadczenie/a o uzyskanych tytułach laureata lub finalisty konkursów, olimpiad i/lub turniejów, o których mowa w § 5 i § 13 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. 2020 poz. 1036), które dotyczą przedmiotów kluczowych oraz przedmiotów pozostałych;
-
Zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki ze względu na szczególne uzdolnienia w rozumieniu ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2002 poz. 1327) lub ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2020 poz.910) i przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie z przedmiotów kluczowych albo przedmiotów pozostałych, lub ze wszystkich zajęć edukacyjnych;
-
Aktualne na dzień składania Wniosku orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. W przypadku osoby z zaburzeniami psychicznymi - aktualny na dzień składania wniosku dokument potwierdzający stan zdrowia wydany przez lekarza, np. orzeczenie o stanie zdrowia.
- Jaki dokument potwierdza spełnienie kryterium dodatkowego, dotyczącego zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki.
- W jaki sposób weryfikowane będzie kryterium dodatkowe: uczeń/uczennica z niepełnosprawnościami?
Aby uzyskać dodatkowe punkty w ramach ww. kryterium, do Wniosku należy dołączyć aktualne na dzień składania Wniosku orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. W przypadku osoby z zaburzeniami psychicznymi - aktualny na dzień składania wniosku dokument potwierdzający stan zdrowia wydany przez lekarza, np. orzeczenie o stanie zdrowia lub opinię.
- Czy spełnienie kryterium dodatkowo punktowanego dotyczącego konkursów olimpiad/turniejów, będzie potwierdzał dyplom dołączony do Wniosku?
- Jak należy potwierdzić załączniki?
- Czy uczeń/uczennica uczęszczający do szkoły podstawowej może ubiegać się o przyznanie stypendium?
NIE. O stypendium mogą ubiegać się jedynie uczniowie szkół ponadpodstawowych - liceów i techników.
- Czy uczeń będący mieszkańcem województwa śląskiego, uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej znajdującej się na terenie innego województwa może ubiegać się o stypendium w ramach projektu?
NIE. Uczęszczanie do szkoły zlokalizowanej na terenie innego województwa niż śląskie uniemożliwia uczestnictwo w projekcie.
- Czy uczeń niebędący mieszkańcem województwa śląskiego, ale uczęszczający do szkoły ponadpodstawowej znajdującej się na terenie województwa śląskiego może ubiegać się o stypendium w ramach projektu?
TAK. Aby ubiegać się o stypendium w ramach projektu, wystarczy uczęszczać do szkoły ponadpodstawowej, zlokalizowanej na terenie województwa śląskiego.
- Czy składając Wniosek o przyznanie stypendium w formie papierowej (pisemnej) decyduje data stempla pocztowego?
NIE. Datą złożenia Wniosku o przyznanie stypendium jest data wpływu do:
- Kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach przy ul. Ligonia 46,
lub
- Kancelarii Biura Zamiejscowego w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej 40,
lub
- Kancelarii Biura Zamiejscowego w Częstochowie przy ul. Sobieskiego 7.
- W jaki sposób otrzymam potwierdzenie Wniosku złożonego przez ePUAP?
Potwierdzeniem złożenia Wniosku poprzez platformę ePUAP jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które dla instytucji publicznych ma formę Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia (UPP) i jest dowodem dostarczenia dokumentu elektronicznego na skrzynkę kontaktową ePUAP. UPO/UPP jest formą elektronicznej zwrotki i jest również podpisane elektronicznie.
- Gdzie znajduje się adres skrytki ePUAP, który trzeba wykazać we Wniosku o przyznanie stypendium?
Adres skrytki ePUAP znajdziesz na swoim koncie ePUAP, sprawdzisz to w sposób następujący:
- zaloguj się na swoje konto ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/portal) ,
- kliknij w „MOJA SKRZYNKA”,
- następnie wybierz OPERACJE - pojawi się komunikat „INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE SKRZYNKI” kliknij w „+”, rozwinie się lista,
- Twój adres skrzynki ePUAP znajduje się pod pozycją „LISTA ADRESÓW SKRYTEK DLA DANEJ SKRZYNKI”,
- Adres skrzynki ePUAP to ciąg znaków z powyższej zakładki np.: /Jan_Kowalski/domyslna.– Prosimy o dokładne przepisanie wszystkich znaków.
- O czym należy pamiętać składając Wniosek w formie papierowej (pisemnej)?
W przypadku składania Wniosku w formie papierowej (pisemnej), złożone załączniki muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem na każdej stronie dokumentu przez Wnioskodawcę lub dyrektora szkoły lub innego upoważnionego pracownika szkoły, do której uczęszcza lub uczęszczał/a uczeń/uczennica.
Wymagane załączniki to:
- Podpisane oświadczenie kandydata na Opiekuna dydaktycznego Stypendysty;
- Świadectwo szkolne wydane na zakończenie roku szkolnego 2020/2021 (II nabór).
W przypadku ubiegania się o dodatkowe punkty, należy dołączyć do Wniosku dokumenty poświadczające spełnienie poszczególnych kryteriów (kserokopie zaświadczeń o uzyskanych tytułach laureata/finalisty konkursów, olimpiad i/lub turniejów, zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki ze względu na szczególne uzdolnienia itp., bądź kserokopie dokumentów potwierdzających niepełnosprawność ucznia/uczennicy).
- Czy stypendium może być wydatkowane na dowolny cel?
-
Czy uczestnictwo w poprzednich edycjach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty” wyklucza możliwość wnioskowania o stypendium w obecnym roku szkolnym?
-
Czy jeżeli uczestniczyłem w poprzednich edycjach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty” mam jakieś ograniczenia w wydatkowaniu stypendium?
W szczególności dotyczy to mebli, urządzeń elektronicznych oraz sprzętów komputerowych takich jak monitor, laptop, tablet, drukarka, itp.
-
Czy w roku szkolnym 2021/2022 jeden nauczyciel/pedagog szkolny/doradca zawodowy może w ramach projektu sprawować opiekę dydaktyczną nad kilkunastoma/kilkudziesięcioma uczniami/uczennicami?
25. Jaką rolę w procesie ubiegania się o stypendium odgrywa opiekun dydaktyczny?
Uczniowie zakwalifikowani do udziału w projekcie, przez cały okres pobierania stypendium (tj. od września 2021 r. do czerwca 2022 r.), podlegają opiece dydaktycznej sprawowanej przez nauczycieli, pedagogów szkolnych lub doradców zawodowych, zatrudnionych w ich szkołach.
Rolą opiekuna dydaktycznego jest:
- sporządzenie wspólnie z uczniem lub zaakceptowanie sporządzonego przez Wnioskodawcę Planu Rozwoju Ucznia (część B. Wniosku);
- pomoc w realizacji Planu Rozwoju Ucznia (część B. Wniosku), w tym przede wszystkim wskazanych w nim celów edukacyjnych;
- pomoc w dalszym osiąganiu jak najlepszych rezultatów przez Stypendystę;
- wsparcie Stypendysty w wykorzystywaniu stypendium na cele edukacyjne;
- monitoring osiągnięć edukacyjnych Stypendysty;
- przygotowanie na koniec roku szkolnego 2021/2022 sprawozdania z realizacji PRU (część B. Wniosku);
- zaangażowanie w realizację zadań i czynności ze stypendystą wymienionych w punktach 1-6, pisemne informowanie o zaistnieniu wymienionych w § 10 ust. 1 Regulaminu przesłanek do pozbawienia stypendysty prawa do otrzymywania stypendium.